top of page

Домакини сме на среща по НП "Иновации в действие"

ПГТМ „Христо Ботев“ е иновативно училище от 2018г. с прилагане на приложенията на Google в образованието.

За поредна година училището участва в национална програма „Иновации в действие“, дейност „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между иновативни училища“ за обмен на иновации между иновативни училища и неиновативните училища, но включени в програмата.

Партньори по програмата за 2020/2021 учебна година са:

Иновативно училище:

Професионална гимназия по туризъм, Софийска област, гр. Самоков

Неиновативно училище:

Професионална гимназия по транспорт "Вл. П. Минчев", Община Бойчиновци, с. Владимирово

На 8 и 9 юни 2021г. група от учениции и преподаватели от ПГТМ „Христо Ботев“ гостува на ПГ по туризъм, Самоков.

На 22 и 23 юни 2021г. ПГТМ „Христо Ботев“ посрещна групите от двете партньорски училища.

При взаимното представяне Професионална гимназия по туризъм, Самоков изненада екипа с торта, а ученици от Професионална гимназия по транспорт с поздрав-изпълнение на народни танци и рецитал на лично творчество на техните ученици.

След презентация за предимствата и негативите от използването на технологиите в учебните часове и на Google Workspace for Education при преподаването, ученици от 11б клас, специалност Компютърна техника и технологии представиха урок по Компютърни мрежи чрез работа върху споделен документ и тест чрез Google form, като учениците работиха със свое темпо, а най-бързите достигнаха до последната за часа задача, кримпване на мрежов кабел, тип усукана двойка.


През втория ден се направи анализ от анонимните мнения от всички участници в партньорската среща за ползите и недостатъците на онлайн обучението. Сред отчетените предимства са бързата и лесна комуникация, без прекъсване на обучението заради извънредни обстоятелства, възможност за обучение по всяко време и от всяко място, приучаване към самостоятелност, повече възможности за визуализация в часовете, повече свободно време. Най-негативна при онлайн обучението е липсата на живия контакт и социалната дистанция. Посочени са и проблеми като невъзможност за успешно преподаване на част от учебните предмети, проблемите с интернет свързаността , невъзможност за усвояване на така поднесения материал, че ежедневието с техниката уморява и изнервя, слабата активност при дистанционното обучение.

Ученици от ПГТМ „Христо Ботев“ представиха мултимедийни продукти, създадени онлайн от авторите им, за участие в Националния конкурс „България в картини и слово“ – филм за крепостта Боженишки урвич и презентация за защитена местност „Мухалница“, като запознаха гостите с интересни места в нашия регион.

Учениците и преподавателите от гостуващите училища, на които бяха създадени профили към домейна на ПГТМ, се включиха в иновативен час чрез използване на Google приложенията- съвместна работа върху документ, опции на Google maps, онлайн тест и анкета за преподавателите за степента на увереност при използване на технологиите.

Тъй като поради Covid-19 дистанционното обучение под различни форми се използва във всички училища, то ние, като домакини споделихме опита си и предимствата и недостатъците, които сме установили при продължителното дистанционно обучение , вкл. сравнение между платформите за видео срещи ,с цел да представим нашия опит и да помогнем с изводите си за ориентиране сред онлайн предложенията за обучение извън училище.



Групите от двете гостуващи училища разгледаха базата на ПГТМ „Христо Ботев“ за професионално обучение.

В неформална обстановка и преки разговори директори, учители и ученици от трите училища заедно споделиха опита и впечатленията си от обучението в професионалните гимназии и в областта на иновациите.

Пожелахме си технологиите да се използват умело и да разчупват традиционните часове, но присъствената форма да е тази, която да е ежедневие в училищата.


Избрано
Последни
Архив
Търсене по ключова дума
bottom of page