top of page

Иновационен лагер в ПГТМ "Христо Ботев"

На 16 ноември 2016г. за 9-та поредна година ПГТМ“Христо Ботев“ – град Ботевград се включи в Световната седмица по предприемачество, с Иновационен лагер– 29 ученика от специалностите „Бизнес администрация“, „Промишлена електроника“ и „Компютърна техника и технологии“. Иновационният лагер протече по обявената за работния ден програма по зададените от организаторите параметри – регистрация на участниците, определяне на отборите, откриване, 6 часов работен ден по казус от областта на образованието, представяне на презентациите на отборите пред жури, обявяване на резултатите и тържествено връчване на сертификатите на победителите.

Учениците имаха достъп до интернет и можеха да се възползват от съветите на консултанти, които тази година бяха Анелия Клечкова, преподавател по БЕЛ, Нина Петкова, преподавател от обединение промишлена електроника, Евгения Банкова и Галина Димитрова, преподаватели от обединение икономика и Генади Тутовски, управител на фирма Ата компютърс.

Журито беше в състав: инж.Ваня Иванова, заместник-директор по УД в училището, инж. Христо Илиев, заместник-директор по учебно производство, Диана Къндева, учител икономически дисциплини, инж.Антоанета Йотова и Пенка Георгиева, психолог.

След приключването на работния за учениците ден, отборите им, избрани на случаен принцип, вече имаха следните имена:

Отбор 1 – Bee-bot

Отбор 2 – Медоносната пчела

Отбор 3 – Bee’s phone

Отбор 4 – Working bees

Отбор 5 – Опрашване

При представянето на разработките им присъстваха: Мария Христова и Йордан Йорданов, представители на IMI, директора на училището г-н инж.Добрин Христов, учители и ученици.

Презентационните умения на младежите бяха поставени на сериозно изпитание, тъй като те трябваше да защитят своето решение в рамките на 3 минути в презентация на сцена пред жури и публика. Казусът, върху който работеха учениците беше свързан с изчезването на пчелите и тяхното значение за съществуването ни. Учениците трябваше да представят иновативна идея за решаване на този проблем.

Отборите представиха и защитиха по интересен начин своите идеи чрез разработените от тях презентации, отговаряйки на въпросите на журито (в рамките на 2 минути) и по този начин успяха до известна степен да го затруднят. За първа година журито присъди три първи и две втори места. На второ място са отборите: "Bee’s phone" и "Working bees"

"Bee’s phone" – Учениците създадоха телефон, който ще използва по-ниска честота, която няма да влияе на сетивата на пчелите. Днешните телефони излъчват вредни лъчи, които пречат на ориентацията на пчелите. Клетъчните мрежи, които използват телефоните са със същата честота, която използват и пчелите и по този начин те не могат да намерят кошерите си, губят се и умират.

"Working bees" – Отборът създаде пчела робот, която изпълнява функциите на истинската пчела, като по този начин се решава проблема с недостатъчното опрашване на земеделските продукти.

"Bee-bot" – Създават пчела робот, проектирана да бъде най-добрия помощник за опазване на околната среда. Тя ще измерва нивата на радиацията, ще пречиства растенията от пестициди и бактерии чрез разпръскване на екологична течност.

"Медоносната пчела" – Учениците създадоха кошер за лечение на пчели, който чрез определени сензори ще засича болните пчели и ще ги препраща в специално отделение за лечение. Чрез впръскване на определени съставки пчелите, които оздравяват преминават в отделението за здравите пчели.

"Опрашване" – Създадоха еко ферма за пчели, която е създадена от еко материали и се защитава със специални сфери, които не позволяват на пчелите да избягат и не допускат вредни вещества вътре във фермата.

На първо място журито класира следните отбори: "Bee-bot", "Медоносната пчела" и "Опрашване".

Избрано
Последни
Архив
Търсене по ключова дума
bottom of page